21. Yüzyılda Ney e-Dönüşüyoruz?

Teknoloji dünyada 21. Yüzyılın ilk 20 yılında öyle hızlı ve gelişerek büyüdü ki, sağlıktan , ulaşıma,paylaşımdan,dolaşıma,ticaretten, alış verişe her türlü işlemlerimizi çözebileceğimiz bir noktaya çok kısa sürede geldi.

İnsanların artık her türlü işlemi yerlerinden kıpırdamadan yapabildiği bir teknolojik sürecin içerisinde ben sizleri belkide hiç farketmediğiniz tarafına çekeceğim.

E-Dönüşüm..

Teknoloji sadece bireylerin işlevselliğini kolaylaştırmakla kalmadı, şirketlerinde tüm süreçlerini rahatlıkla çözebileceği ve maliyetten tasarruf edebileceği bir noktaya geldi.

Peki bunun farkında mıyız? Teknolojiye yatkın ve görece büyük firmalar genel olarak bu teknolojiye hakim ancak bu sayı halen (yaklaşık 2 milyon şirket içerisinde)%10 civarında.

Yapılan analizlerde bunun sebebinin ağırlıklı olarak maliyet korkusu,yeniye kapalılık ve bilmemek olarak görünüyor.

Buna şirketlerin mali müşavirlerinin yaş ortalamasının 50 civarı olması ve yeni teknolojiye uzaklığının da etkisinin büyük olduğunu düşünürsek, şirketlerin büyük bir bölümünün halen bu dünyanın farkına varamadığını ve deyim yerindeyse gereksiz zarar ettiğini söylemek mümkün.

Madem öyle o zaman e-dönüşümün ne işe yardığını ve nasıl avantajları olduğunu anlatalım.

E-dönüşüm kısaca şirketleri digitalleştirmektir.

Bir şirket e-dönüşüme ne kadar geçiş yaparsa o kadar mali tasarruf sağlamaktadır.

Örneğin, şirketlerin zorunlu olarak yaptığı bordro süreçlerini ele alalım.

20-25 personelli bir orta boy şirket, (hele ki şubeleri de varsa)personellerinin bordrolarını imzalı alabilmek için ortalama ayda 150-400 TL arası kargo maliyeti, personelleri bulup imzalatmak için zaman ciddi zaman kaybı ve bu evrakların kaydedilmesi için personel maliyetlerinin tamamını kabullenir.

Oysaki e-dönüşüm dünyasında e-bordro sistemine geçiş yapılırsa tek tuşa basarak tüm bordroları hukuki olarak kep sistemi (kayıtlı elektronik posta) üzerinden tamamlayabilir.Hem maliyet hem de zaman tasarrufunun yanı sıra oluşan evrakların kağıt platformda olmaması nedeniyle depo ve kağıt evrak saklama zorunluluğuda ortadan kalkar.

Bu verdiğim sadece tek bir örnekti bunu e-mutabakat,e-fatura,e-defter,e-saklama gibi bir çok ürünle(ki bazılarını muhakkak duymuşsunuzdur)genişletebilmek mümkün.

Anlayacağınız her kullandığınız e-dönüşüm ürünü şirketinize mali ve zaman tasarrufu sağlamakla kalmıyor, sizleri gelişen ve dönüşen dünyaya entegre ederek modern teknolojininde içinde kalmanızı sağlıyor.

Peki biz bunlardan nasıl faydalanacağız diye hiç sormayın internete e-dönüşüm yazdığınızda bu dünyanın tüm detayları önünüze geliyor.

Unutmayın …Hiç bir şirket teknolojiden uzak kalarak 21. Yüzyılda ayakta kalamaz.

Bugün hali hazırda ülkemizde bazı e-dönüşüm süreçleri sayesinde toplumumuzun belirli bir bölümü 2014 yılından beri bu uygulamaları kullanmaktalar.Ancak unutmayın ki bu şirketlerin neredeyse tamamı büyük şirketler.Yanı orta ölçekli ve küçük şirketler bu uygulamaya belirli bir oranda dahil olmalarına rağmen kobi segmentinin %60 civarı halen tüm işlemlerini kağıt platformda sürdürmekte.

Mali tasarruf kobi için olmazsa olmaz olmasına rağmen e-dönüşüme geçiş yapmamak konuyu anlayamamaktan başka bir şey değil.

Özellikle Covid-19 virusunun olduğu şu günlerde elektronik platformda işlerini sürdüren firmaların süreçleri kesintisiz ilerlerken, bu dünyanın dışında kalan firmalar şuan bordro,ik gibi mecburi işlemlerini yapamayacak durumlarda bu durumun sebebini sorgulamak, nasıl çözebileceğini belirlemek ve bu çözümü kendi şirketine bu konuda uzman kişilerden destek alarak aktarmak durumundalar.

Teknolojiden uzak kalan firmaların ticarette var olması her geçen gün zorlaşırken, instagram,pazaryerleri vb platformlarda satış yaparak işletme büyüten firmalar hızla artarken, kağıt fatura kesmeyen firma sayısı her geçen gün artarken siz halen işlemlerinizi 20. Yüzyıl teknolojileriyle mi çözümleyeceksiniz?

Eğer cevabınız hayır ise şimdi e-dönüşüm dünyasını sisteminize entegre etme çalışmalarına başlayın.

Peki ben e-dönüşüm dünyasına nasıl entegre olacağım diyorsanız (ki buradan bunu duyabiliyorum) bu ayrı bir makale konusu olduğundan detaylı aktarımı bu yazıda yapamıyorum.

Ancak yukarıda da belirttiğim gibi bu konuda uzmanlara danışmanız ilk etapta yeterli olacaktır.

Unutumayın rekabet ve büyümenin tek yolu, gelişmek ve teknolojiye dönüşmektir.
Hoşçakalın.
Emre YELMAN

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz