Yürüyen Ev!!!

Dünya üzerinde birçok ülkede, minimal yaşam konusunda ciddi adımlar atmış, büyük, ferah belki de lüks evlerini bırakıp az eşya ve küçük bir ev ile yaşam tarzlarını yeniden şekillendiren, sayıları azımsanmayacak büyük bir grup olduğunu duyduğumuz şu günlerde yeni bir yaşam tarzı karşımıza çıkıyor: Van Life.

Van Life Nedir?

Karavan yaşamı aslında minimal yaşam tarzının öncülerindendir. 80’li yıllarda ortadan kaybolmuş olsalar da; bütün dünyada “Hippi” olarak adlandırılan, yaşam şekilleri, eğlence anlayışları, görüşleri ve belki de kıyafetleriyle diğer insanların bazen heveslendiği bazen de rahatsızlık duyduğu bu topluluk çoğu zaman karavanlarıyla seyahat edip gittiği ülkelerde renkli görüntülere sahne olmuştu. Aradan geçen onlarca yılın sonunda bile hala filmlere konu olan bu yaşam tarzı, günümüzde yeniden şekillenip karşımıza yeni haliyle çıkıyor. Şimdilik eski eğlencesinden uzak görünse de, şehir hayatından sıkılan, kira ödemekten ya da betona hapsolmuş olmaktan yorulan insanlar için güzel bir seçenek haline geliyor.

Temel olarak Van Life; bir karavanı tamamıyla ev olarak kullanmak, hacim olarak küçük ancak bir noktaya sabitlenmemiş motorlu bir taşıtta yaşamak olarak tanımlanabilir. Seçilecek karavanın özelliklerine göre, sadece yatak, mutfak, küçük bir oturma alanı ve portatif duş ve mutfaktan ibaret olanından tutun da içerisinde her türlü elektrikli mutfak eşyası, çamaşır makinası, televizyon ve banyo alanı olan, kendi enerjisini kendi üreten, modern yaşamın tüm konforunu deneyimleyebileceğiniz daha lüks olanlarına kadar birçok farklı seçeneği içinde barındırıyor.

Van Life hangi insanlar için uygun?

Karavanda yaşamaya devam eden ya da hayal eden insanlara bakıldığında, bu yaşam tarzına uygun, keskin bir yaş aralığının olmadığını söyleyebiliriz. Genelde genç çiftlerin tercih ettiği düşünülse de son zamanlarda; yalnız yaşayan, çocuğu ya da çocuklarıyla yaşayan daha ileri yaşlarda insanların da bu hayatı seçebildiğini söylemek mümkün. Küçük alan ya da kapalı alan korkunuz yoksa eşyalarınızın büyük bir bölümünden ve küçük lükslerinizden vazgeçebileceğinizi düşünüyorsanız, yolda olmayı, doğayı, özgürlüğü fazlasıyla seviyorsanız siz de bu yaşamı düşünebilirsiniz.

Karavan Hayatı zor mudur?

Karavanda yaşamanın güzelliklerinin yanında zorluklarının da olacağını bilmeniz gerekiyor. Öncelikle 9-10 metrekare alanda uyuyacak, yemek yiyecek, duş alacak ve dinleneceksiniz. Tüm ihtiyaç duyacağınız kıyafet ve eşyalarınız da yine bu küçük alanda depolanmak zorunda. Elektriğinizi güneş panelleri ya da akülerden, suyunuzu değişen hacimlere sahip temiz su depolarından kullanacağınız için daha tedbirli davranmanız gerekebilir. Ev hayatında sıradan gelen duş almak, yemek hazırlamak gibi aktivitelerin karavan yaşamında başlarda zor geleceğini de hesaba katmalısınız. Bu yeni evinizde bir diğer tehdidiniz ise güvenlik. Kolay tutuşabilen yalıtım malzemeleriyle kaplanmış bir alanda, yakıt deposu ve belki de lpg tankının üzerinde yaşamak ve bu duruma alışarak rahat bir şekilde uykuya dalmak biraz zaman alabilir. Diğer yandan, hırsızlık mağduru olmamak için fazladan güvenlik önlemi almanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Tüm yönleriyle düşünüldüğünde ve ülkemizin kültürel yapısı göz önüne alındığında, hala birçok insan için iyi bir fikir olmaktan çok uzak görünse de; özgürlük, doğa, seyahat gibi kelimeleri yan yana koyduğumuzda; belirli bir kesim insanın heyecanlandığı, hayalini kurduğu ve belki de hazırlıklarına başladığı bu yeni yaşam tarzına yakın gelecekte daha çok şahit olacağız.

izci

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz