Sauna kilo verdirir mi? Buhar odası ile zayıflamak mümkün mü?

Saunalar uzun zamandır rahatlamanın ve iyi terlemenin bir yolu olarak kullanılmaktadır, ancak aynı zamanda kilo vermenin hızlı bir yolunu da sağlarlar. Bir sauna tipik olarak 65.6ºC ile 90.6ºC arasındaki sıcaklıklara ısıtılır. Sıcaklık ve nem seviyeleri değişebilse de, saunalar vücudunuzun nasıl tepki verdiği konusunda genellikle aynı şekilde çalışır. Bu da bizlere saunaların kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösterir.

Saunada 1 saatte ne kadar kilo verebilirsiniz?

Yoğun ısı nedeniyle sauna bol bol ter yapar, bu sayede vücudunuzdaki depolanmış fazla suyu kaybedersiniz. Tipik olarak, 1 saatlik bir sauna seansında üç kilo verebilirsiniz, ancak kaybettiğiniz suyu geri aldığınızda bu kilo farkı kesinlikle kapanacaktır.

İşin iyi yanı, saunanın sıcaklığının seansınız bittikten çok sonra da kalori yakmaya devam etmenize yardımcı olmasıdır. Metabolizmanızı güçlendirerek bunu başarır ve vücudunuzda yağ yakım işlemi saunadan çıktıktan sonra birkaç saat daha devam eder.

Aşırı ısı ayrıca kalbinizin daha hızlı pompalanmasına neden olarak vücudunuzun gerekli enerjiyi sağlamak için ekstra kalori yakmasına neden olur. Bununla birlikte, kalp atış hızındaki artış, dinlenirken oturduğunuza göre biraz daha yüksek kalori yakılmasına neden olur. Gerçek ve sağlıklı kilo kaybı için sauna aktivitesiyle birlikte mutlaka egzersiz gereklidir. Saunaya giriyorsanız, bunu egzersiz yaptıktan sonra denemeniz gerekir. Bu şekilde, egzersizinizin etkilerini artırdığı için saunadan daha fazla yararlanabilirsiniz.

Kilo vermek için saunada ne kadar kalmalıyım?

Birçok insan için saunalar bir yaşam biçimi haline gelmiştir. İster egzersiz yaptıktan sonra ister sadece rahatlamak ve gevşemek için sauna kullanın, bu size sağlık açısından birçok fayda sağlayacaktır. Peki kilo vermek istiyorsanız saunada ne kadar kalmalısınız?

Genellikle bir sauna seansında yaklaşık 15 ila 30 dakika geçirmelisiniz. İlk kez yapıyorsanız, 5 dakikalık bir seans yapın ve oradan uzun sürelere doğru ilerleyin. Saunada 20 dakikadan fazla aralıksız kalmaktan kaçının. Sersemlik hissetmeye başlarsanız, en kısa sürede saunadan çıkın.

Saunadan sonra duş yapmalı mıyım?

Saunada oturduğunuzda, vücudunuzdan çıkan ter hissinin tadını çıkarırsınız. Toksinlerin cilt gözeneklerinizden atılması sağlığınız için faydalıdır, ancak tek dikkate değer faydası bu değildir. Kan dolaşımını ve bağışıklık fonksiyonunu artırmak için, gözeneklerinizi sauna seansından hemen sonra kapanmaya teşvik etmeniz gerekir. Bunu başarmak için saunadan hemen sonra soğuk bir duşa girmelisiniz. Gözenekleriniz sıkıldıkça kanınız çeşitli organlara doğru akmaya başlayacak ve bu da vücudunuzun savunma mekanizmasını güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Saunadan sonra duş almak, esasen bağışıklık sisteminizi eğitir ve ihtiyaç anında onu çok daha güçlü hale getirir.

Ayrıca bir sauna seansından sonra vücudunuzun sudaki toksinlere karşı daha duyarlı olacağını unutmayın. Dolayısıyla, duşunuzdan çıkan su yüksek klor içeriğine sahipse, cildinizin açık gözeneklerinden kolayca emilebilir.

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz