Eşlerin Cinsel Yaşamı

KADINDA VE ERKEKTE CİNSEL BİRLEŞME SÜRECİ FARKLI OLMAKLA BİRLİKTE,SONUÇ İKİSİNDE DE AYNIDIR VE ORGAZMA VARIR…

Mutlu birlikteliğin sırlarından biri de cinselliktir…Dünya Seksoloji Cemiyeti ortalama haftada 2 defa yapılan seksi kabul ediyor..

Cinsellik eşlerin bedenleriyle kurdukları iletişim sonucunda ortaya çıkan bir olgudur. Kendini,başka hiç bir yerde ve hiç bir şekilde ifade edemeyeceği kadar iyi anlatmasına imkan verir…

Cinsel haz ve uyarılma başlangıcı yaşanması ve tamamlanması bakımından kişiden kişiye tamamen farklılıklar gösterir. Çevresel,kültürel,biyolojik faktörler bu farklılıklar üzerinde önemli rol oynar. Bununla birlikte cinsel uyarılma karşısında organizmanın verdiği tepkiler,uyaranın türü olursa olsun aynıdır.

Erkekte uyarılmanın ilk işareti çok çabuk belirir ve penisin ereksiyonu(dikleşme)biçiminde ortaya çıkar. Kadındaysa döl yolunda salgı sonucu oluşan kayganlaşmanın ardından küçük ve büyük dudaklar ile klitoriste ereksiyon görülür.Bu dönemde vücutta birikmiş olan tüm cinsel enerji (gerilim) bir anda boşalarak,zevk ve uyarı doruk noktasına ulaşır. Erkekte orgazm sperm fışkırmasıyla gerçekleşirken,kadında ritmik ve eş zamanlı kasılmalar görülür. Orgazm hissi kişiden kişiye olduğu kadar,farklı durumlarda aynı kişide değişiklik gösterebilmekte birlikte her zaman için bedensel ve ruhsal yoğun bir duyguların ifadesidir.

Bu farklılıklara rağmen duygusal iletişimin ve cinsel doyumun eşler arasındaki karşılıklı cinsel istek,sevgi ve bedensel uyumun bir sonucu olduğunu unutmamak gerekir.
İki tarafa da haz ve mutluluk veren bir iletişim biçimine dönüşmüş,cinsel doyum temel esaslardan biri haline gelmiştir.

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz