Geciktirin! Yaşlanan deriyi anlamak…

SON YILLARDAKİ BİLİMSEL ÇALIŞMALAR,DERİNİN YAŞLANMASINI DAHA İYİ ANLAMAYA VE ÇEŞİTLİ YOLLARLA GECİKTİRİLMESİNE İMKAN VERMİŞTİR.

Derinin yaşlanması,iki bileşenin sonucudur;biri gerçek yaşlanmadır ve zamanın acımasızca akıp gitmesi ile meydana gelir. Esas olarak buna kalıtsal etkenler neden olur. Diğeri,zorunlu hızlandıran etkenlerin yol açtığı dış etkenli yaşlanmadır. Yaşam tarzı(stres,uykusuzluk,aşırı yorgunluk,sigara alışkanlığı,aşırı alkollü içki tüketimi,kuru soğuk,aşırı sıcak)bir derece rol oynamakla birlikte,derinin yaşlanmasını hızlandıran başlıca etken güneştir. Güneşten gelen ultraviyole ışınları ,zamanla alt deri ve üst deride zararlı etkiler yaratır.

Yaşlanmaya karşı mücadele koruyucu önlemler almayı gerektirir. Bunlar hijyenik – diyetekik veya güneş siperi nemlendirici kremler gibi kozmetik esaslı olabilir. Ayrıca düzenleyici asit A vitamini kürü gibi dermatolojik yollarda kullanılabilir.

Bunun yanında dermatolojik olarak soyma,aşındırma,yağ veya kollagen enjeksiyonu;doku içine eriyebilen veya erimeyen iplikçik yerleştirme,boyun ve yüz kırışıklıkları için botox,dolgu gibi işlemler de uygulanmaktadır. Cerrahi olarak lifting(gerdirme),göz kapağı düzeltme gibi operasyonlar uygulanabilir.

- Reklam -

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz