Propolis

Propolis; arıların ürettiği çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür.

Kovandaki mikropları yok etmek ve sterilizasyonu sağlamak için arılar tarafından kullanılan propolis dünyada bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir. Güçlü antioksidan olarak bilinen nar suyu ile karşılaştırıldığında bile propolisin antioksidan oranı 80 kat fazladır.

Propolis kovandan alındığında içeriğinde bal mumu ve farklı kirlilikler bulunabilir. Bu nedenle aynı bal gibi kovandan alındığı haliyle tüketilemeyeceği unutulmamalıdır. Bu bakımdan ekstrasyon işlemi yapılarak yapısındaki etken maddelerin bir çözücüye geçirilmesi gerekir. Bu işlem sırasında su; etil alkol, alkol türevi olan propilen glikol gibi farklı çözücüler kullanılıyor.

Doğru işlendiği takdirde insan vücudunda da kovandaki görevinin aynısını görür. Düzenli tüketildiğinde bağışıklığın güçlenmesine çok yardımcı olur.

Propolisin içeriğinin önemli bir kısmı flavonoitlerden oluşur. Birleşimindeki polifenoller, fenolik asitler ve bunların esterleri, terpenler, steroitler, B1,B2, C ve E vitaminleri minareler ve aminoasitler yer alır.

Özellikle son 10 yıldır bilim dünyasının büyük ilgi gösterdiği propolisin, içerdiği fenolik bileşenlerin sinerjik etkileri nedeniyle antimikrobiyal, antiviral, antioksidan, antienflamatuvar özellikler göstererek sağlık üzerine önemli etkilerinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bu özelliklerinden dolayı propolis, genel bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki gösterir. Vücudun savunma elemanlarını uyarıcı etkileri ile çocuk, yetişkin, ve ileri yaştakilerde koruyucu olarak kullanılır.

Yapılan bilimsel araştırmalarda propolisin bakteri, mantar, virüs gibi farklı mikroorganizmalar üzerinde etkileri kanıtlanmıştır.

Propolisin, bağışıklığı çok fazla arttırdığı için sadece halsizlikte ve rahatsızlıkta değil, özellikle bahar geçişlerinde ve virüs tarzı salgın hastalık dönemlerinde gün aşırı kullanılması gerekir.

Propolisin alerjen bir yapısı olmayıp bal ve benzeri arı ürünlerine alerjisi olan kişilerin kesinlikle kullanmaması gerekir. 2 yaşından itibaren kullanılabilen

propolisin bir ilaç olmadığını tamamen doğal bir arı ürünü olduğunu unutmamak gerekir.

Propolisin bu kadar faydalı olmasından dolayı piyasada bir çok marka bulunmaktadır. Biz ekolojik tarım sertefikalı olması, organik olması nedeniyle Delamar propolis’i önermekteyiz. propolis.delamar.com.tr den ayrıntılı bilgi alabilir delamar_gida instagram sayfasından güncel paylaşımları takip edebilirsiniz.

- Reklam -

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz