Nadide Sultan : Müzikte başarılı olmak, her işte olduğu gibi emek ister. Ne kadar çalışırsan, o kadar karşılığını alırsın!

Sevgili Nadide Sultan değerli vaktini bize ayırdığın için öncelikle teşekkür ederiz.

Nadide Sultan, 15 Kasım 1976 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini İdealtepe İlkokulu, Fenerbahçe Ortaokulu’nda, Liseyi Su Ürünleri Meslek Lisesi’nde tamamlamıştır. Ortaokul’da özel kanun ve Klasik Türk Müziği repertuarı dersleri almaya başlamış, lise ile beraber, Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne ve Marmara Musiki Cemiyeti’ne devam etmiştir. Liseden sonra kurdukları müzik grubuyla sahne almaya başlamıştır. O dönemde Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne de devam etmiş, bu arada bazı ses sanatçılarının dikkatini çekmiş, Emel Sayın, Coşkun Sabah ve Ajda Pekkan gibi birçok ünlü sanatçıya, sahne ve albüm çalışmalarında vokal yapmıştır. Aynı dönemde 3.lükle kazandığı İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi bölümünde üniversite hayatına başlamıştır. Vokal yaptığı dönemde, şarkıcı Aydın’ın aracılığıyla Garo Mafyan’la ilk albümü yapmıştır. İlk şarkısı ”Vuslat’a beş kala’’nın sözleri kendisine aittir. Sanatçı ayrıca, “Çifte Bela” ve “Yapma Diyorum” adlı televizyon dizilerinde oynamış, “Ispanaktan Nağmeler” adlı sinema filminde ve “Bodrum Hakimi” tv filminde rol almıştır. TGRT’de yayınlanan “Anadolu Magazin” ve Kanal 1’de yayınlanan “Renkli Bir Gece” programlarında, canlı müzik performansı ve sunuculuk yapmıştır. 2007- 2009 yılları arasında, Radyo Mega’da ‘’Nadidece’’ isimli programı hazırlayıp sunmuştur. Nadide Sultan, 2009 yılından itibaren, yarım bırakmış olduğu üniversite eğitimine geri dönmüş, 2010 yılında ‘’Nadide’S’’ isimli bir maxi single yayınlamış, 2011 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi bölümünden mezun olmuştur. Şarkıcı 2012 yılında TMC Müzik etiketiyle ”Hayat aşktan yana” albümünü yayınlamıştır. 2012-2013 tv yayın sezonunda, Fog TV’de ”Nadide Geceler” adlı canlı performans programını hazırlayıp, sunmuştur. Eğitimine de devam eden Nadide Sultan, masterını, Haliç Üniversitesi Türk Musikisi bölümünde 2014 yılında tamamlamıştır. Halen, Haliç Üniversitesi Türk Müziği bölümünde doktora yapmaktadır. 2013 yılında, bestesi kendisine ait, digital single çalışması ‘’Anlayan Anlar’’ı dinleyenleriyle buluşturan sanatçı, 2014 yılında ikinci single çalışması “Vazgeç Kalbim”i, 2016 yılında üçüncü single çalışması “Kalbimin Sahibi”ni, 2017 yaz aylarında, sözü ve müziğinde imzası bulunan ‘’Uçmalıyım” adlı çalışmasını yayınlamıştır. Şu ana kadar 7 albüm 4 single çalışması bulunmaktadır…

Müzik sizin için ne demek?

Müzikle ya da herhangi bir sanatla uğraşmak bir seçim değil bence.Kendimle ilgili çocukluğumda hatırladığım şeyler genelde müzik dinlediğim, şarkı söylediğim, ya da İlkokuldaki koroda olduğum,kanun çaldığım zamanlardır…Evet artık müzik profesyonel işim ama müzik ve sahnede olmak bir yaşam biçimim.

Yeni single  düşünceniz var mı?

Şu anda hem ben şarkılar yapıyorum hemde bir sürü amatör besteciden yeni şarkılar dinliyorum Karantina boyunca 1000’den fazla şarkı dinledim sanırım Ama tabi şu anda tüm dünyada belirsiz bir dönem yaşıyoruz Hiçbirimiz kesin bir plan yapamıyoruz. Yalnızca şunu söyleyebilirim; bu garip pandemi süreci biter bitmez sevenlerimle buluşmayı iple çekiyorum.

Best Of Albüm yapmayı düşünüyor musunuz?

Şimdilik böyle bir düşüncem yok. Daha erken olduğunu düşünüyorum. Bunu 10 yıl sonra tekrar sorun Belki o zaman cevabım farklı olur:)

Eskileri dinlerken “ay ne kötü söylemişim” mi dediniz,yoksa “vay be, ne şahane işler yapmışım” mı?

Olmaz mı? Gerçekten şimdi yapmazdım dediğim, beğenmediğim şeylerde var ama ilk çıkışımda 20 yaşında bir genç için çok güzel şeylerde yapmışım diyorum. Yaptığım güzel işler de, kötü işler de Beni ben yaptı, bugüne getirdi. Daha doğrusu onlar beni Nadide Sultan yaptı…

Dizi ya da sinema düşünüyor musunuz?

Çifte bela, Bodrum hakimi, ıspanaktan nağmeler, yapma diyorum, Nadide geceler, anadolu magazin gibi dizi,sinema ve televizyonda bir sürü iş yaptım Hatta Nadidece diye radyo programı bile yaptım Ekranda olmayı seviyorum. İnşallah yenileri de gelecek…

Yeni nesil sanatçılara vermek istediğiniz tavsiyeler olur mu?

Ben öyle bilmiş bilmiş tavsiye vermeyi sevmiyorum. Müzikte başarılı olmak, her işte olduğu gibi emek ister. Ne kadar çalışırsan, o kadar karşılığını alırsın.Enstrümanına günde 4 saat çalışan müzisyenle, haftada 4 saat çalışan aynı olabilir mi? Onun için sadece emek diyebilirim…Çünkü herkesin kendi yolu vardır Ve o yol onun doğrusudur.

Sosyal medya ile aranız nasıl. Sizi takip etmek isteyen dinleyicileriniz sizi nasıl takip edebilir?

Uzunca bir süredir, en çok Instagram seviyorum. Genelde insanlar resim paylaşıyor Sinirlerimi gerecek, üzülecek bir şey olmuyor. Haber almak istediğim zaman Twitter daha çok tercihim oluyor Açıkçası Instagram bana daha eğlenceli geliyor. Ama Facebook da dahil olmak üzere, hepsini kullanıyorum. Instagram’da @NadideSultanoffical, Twitter’da Nadides sosyal medya adreslerimden takip edebilirsiniz.

”Hayatta yapacağım her şeyi yaptım” diyebilir misiniz?

Bence insanın yapmak istedikleri bittiyse ya depresyonun dibindedir ya da bir şekilde hayattan beklentisi kalmamıştır. Yaşadıkça isteklerimizde değişiyor bence Önceki hedeflerimize varıyor ya da varamıyor, sonra başka şeyler istiyor, onlara yöneliyoruz.
Benim Daha yapacak çoook şeyim var…

Sizce evlilik aşkı öldürüyor mu?

Eğer doğru insanla evlendiyseniz dahada güçlü bir şeye dönüşüyor Hele bir de çocuğunuz olduysa ona da aşık oluyorsunuz ki o aşk zaten çok büyük bir aşk…..

Gülmek herkese yakışır,fakat siz samimi ve sıcak gülümsüyorsunuz? Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Çok teşekkürler Gülmeyi çok seviyorum Hatta arkadaşlarım genelde komiktir Güldürmeyi de çok severim Belki o duygu size geçmiştir.

Nadide Hanım sorularımızı içtenlikle yanıtladığınız için teşekkür ederiz.

Başarılarınızın devamını dileriz…

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz