Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

Birçok farklı alanda kullanımı görülen kayısı yağı, soğuk pres yöntemi ile elde edilmektedir. Bu elde edilen yağ son derece zayıf bir aromaya sahiptir ve açık sarı rengi il görülür. Soğuk pres yöntemi ile alınmasının nedeni, içeriğinde yer alan vitamin, mineral ve diğer yararlı maddelerin bozulmasının önlenmesidir. Kayısı yağı içeriğinde ekstra bir katkı olmayan bitkisel bir yağdır ve cilde doğrudan sürülmemelidir. Sulandırılması, ciltte meydana gelmesi olası sorunları önlemek adına önemlidir. Muhafaza edilirken de mutlaka hava almayan soğuk kaplar içinde bekletilmelidir. Aksi halde yağın rengi solabilir, aroması acılaşarak ekşiyebilir.

Kayısı yağının faydaları konusunda ise şöyle bir sıralama yapılabilir:

Hassas ciltler için ideal bakım yağıdır.

Cildi tahriş etmez, yatıştırıcı etkisi vardır. Hızlı bir şekilde cilde yayılması, etkisinin çabuk alınmasını sağlar. Özellikle duş sonrasında gözeneklerin en açık olduğu zaman sürülürse, yağ oranını dengeler, elastikiyeti artırır, kırışıklıkları azaltır. Renk tonu farklılıklarını azaltmak için idealdir.

Kuru cilt yapısını dengesine kavuşturur. Kuru ciltler dermatolojik sorunlar için zemin yaratır. Bu nedenle etkili bir şekilde nemlendirilmesi gerekir. Kayısı yağı serumu kullanımı ile ihtiyaç olan yağ ve nem oranı ayarlanır. İsteğe göre yüze geç yatmadan önce de sürülebilir.

Çocuk ve bebek ciltleri için losyon formunda kullanılabilir. Özellikle kış aylarında çatlakların giderilmesi için etkili bir takviye olacaktır.

Sıkılaştırmaya katkı sağlar. İçeriğinde yer alan gama linoleik asit sayesinde kayısı yağı cildin sıkılaşmasında da etkilidir. Yaşlanma etkilerini yavaşlatır, iltihap sorunlarını gidermeye yardımcıdır. Bu sıkılaştırıcı etkisini hızlı emilimi sayesinde yapar. Düzenli olarak masajla uygulanabilir. Yine bu etkinin kendini daha fazla belli etmesi için banyo sonraları tercih edilmelidir.
Yüzde cilt tonu farklılıkları ve yaşlanma belirtilerini giderir. Özellikle göz çevresinde oluşan ince çizgilerin giderilmesinde etkilidir. Sağladığı nem ve mineral katkı sayesinde gözeneklerde bakteri birikimini engeller ve akne gibi sorunların da önüne geçer.

Ayrıca göz altında oluşan morlukların ve siyah halkaların giderilmesi için de idealdir.

YAN ETKİSİ VAR MI?

Kayısı ve kayısı yağı normal ve gereken şekilde uygulandığında sorun yaratmaz. Ancak fazla kullanım ve tüketimi birtakım sorunlar oluşabilir. İçeriğindeki bazı maddeler fazla kullanım sonrasında zehirleyici etki yaratabilmektedir.

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz