Ender Mıhlar : Sinema ile ilişkim bebekken gittiğim Rambo filmi ile başladı :)

Sevgili Ender Mıhlar değerli vaktini bize ayırdığın için çok teşekkür ederiz.

Önce sizi biraz tanıyalım;

1985, İzmir – Karşıyaka doğumludur. 2005 yılından itibaren kısa filmler çekerek yönetmenliğe başladı.

2006 yılında Arka Sokaklar dizisinde yardımcı yönetmen olarak sektöre adım attı. Uzun yıllar pek çok sinema filmi ve TV dizininin kamera ekiplerinde yer aldı. 2016 yılında Bu Şehir Arkandan Gelecek dizisiyle yönetmenlik kariyerine başladı. Yönetmenliğini Yaptığı Sinema Filmleri ve TV Dizileri: 2020 – Sen Çal Kapımı (TV dizisi) 2019 – Her Yerde Sen (TV dizisi) 2018 – 8. Gün (TV dizisi) 2017 – Şansımı Seveyim (sinema filmi) 2016 – Bu Şehir Arkandan gelecek (TV dizisi) 2015 – Yav He He (sinema filmi) (yardımcı yönetmen) 2014 – Poyraz Karayel (TV dizisi) (2. yönetmen) 2013 – İntikam (TV dizisi) (yardımcı yönetmen) 2012 – Koyu Kırmızı (TV dizisi) (1. yardımcı yönetmen)- Suskunlar (TV dizisi) (1.yardımcı yönetmen) 2011 – Tövbeler Tövbesi (TV dizisi) (1. yardımcı yönetmen) 2011 – Labirent (sinema filmi) (1. yardımcı yönetmen) 2011 – Bizim Yenge (TV dizisi) (1. yardımcı yönetmen) 2011 Oğul (sinema filmi) (1.yardımcı yönetmen ) 2010 – Nene Hatun (sinema filmi) (1. yardımcı yönetmen) 2010 – Küçük Sırlar (TV dizisi) (1. yardımcı yönetmen) 2010 – Bitmeyen Şarkı (TV dizisi) (1. yardımcı yönetmen) 2008 – Akasya Durağı (TV dizisi) (1. yardımcı yönetmen) 2007 – Tatlı Bela Fadime (TV dizisi) (1. yardımcı yönetmen) 2007 – Devam (kısa film) 2006 – Arka Sokaklar (TV dizisi) (1. yardımcı yönetmen) 2005 – Fade In/Out (kısa film)

Ender Mıhlar’ın sinema ile ilişkisi nasıl başladı?

Sinema ile ilişkim bebekken gittiğim Rambo filmi ile başladı 🙂 ve çocukluğumdan beri hep Yönetmen olmak istedim… Yani ikinci bir meslek hiç düşünmedim…

Şimdiye kadar gerçekleştirdiğiniz projeler de sizin için ayrı bir yeri olan projeniz var mıdır?

Tabi ki de ilk sinema filmim olan Şansımı Seveyim in yeri çok ayrı. Dizilerde de işi öğrendiğim, iş diyebileceğim Akasya Durağı çok önemli ve tabii ki de Poyraz Karayel. Son donem içinde Her Yerde Sen.

İlk filminizden biraz bahseder misiniz? İzlediğiniz an neler hissettiniz?

Yani benim için  en önemli kısmı lise 2, okul gezisinde İzmir den İstanbul’a geldik. O zaman ki 2 avm den biri olan Akmerkez’e bizi gezdirmeye getirmişlerdi. Bende o kafayla Akmerkezi ve oraların çok sevmiştim. Üniversiteyi kazanınca ailece İstanbul’a gelirken bizimkiler sağ olsun beni kırmayıp o muhite taşınmışlardı. O günlerden  beri hala Akatlar’da oturuyorum 🙂 Neyse uzatmayayım yıllar sonra filmimin galası Akmerkezin çatısında açık hava sinemasında oldu ve ailem  beyazperde de benim adımı görüp filmimi izleyince Akmerkez döngüsü tamamlanmış oldu 🙂 O yüzden ilk filmimi izlediğim an tek düşündüğüm  şey ailemi gururlandırmış  olmaktı.

Oyuncu seçimlerini neye göre yapıyorsunuz?

Oyuncu seçimlerini tabii ki  de dizide ve sinema filminde farklı dengelere göre seçiyoruz ama genel olarak temel baktığımız role uygunluk esasıdır. Role uygunluk – verilen audition – tanışdığımızdaki enerji ve partnerler arası uyum.

Kamera arakasında göremediğimiz birçok emekçi arkadaşımız var. Ortalama kaç kişiden oluşmakta?

Ortalama sayımız 100-80 arasıdır projenin büyüklüğüne küçüklüğüne göre değişir 10 dan fazla departman bulunmakta ve hepsinde ortalama en az 5 kisi çalışmakta keza ulaşım , yeme, içme , barınma derken sayımız genelde bu civarlardadır.

Yurt dışında film festivalleri ile ilgili bir hayaliniz var mı?

Herkesin hayali tabii ki de bir gün yurt dışında bir ödül almak dünya arenasında takdir görmektir.

Ülkemizde dizi-film sektörünün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Dünyadaki diğer ülkelere kıyasla ne durumdayız?

Bu çok kapsamlı ve uzun bir soru kısaca cevap vermek gerekirse içerik olarak sonuncu , yapılış olarak birinci sırada görüyorum 🙂 Çünkü her yıl bir çok dizi yapılıyor ve tabii ki de içerikler hep birbirinin tekrarı oluyor birde tabi dizi sureleri minimum 120 maximum belli değil 🙂 Biz bir kere Poyraz Karayeli 190 dakika vermiştik , Baba filmi gibi. Dizi süreleri uzun çekim süreleri kısa olunca kaliteyi yakalamak çok zor oluyor. Her hafta 120 dakikalık içerik üretmek çok zor o yüzden içeriklerimiz zayıf ,  fakat 6 günde 120 dakika çekmek daha zor ama , işte bu alanda çok iyiyiz bence dizilerimiz cidden fabrika gibi çalışıyor…

Türk sinemasını 3 kelimeyle özetleyecek olsanız ne derdiniz?

Türk Sineması her dönemi farklı olduğu için 3 kelimeye sığdıramam ne yazık ki. Çünkü bir yeşilçam dönemi var her tür var ama son döneme bakarsak gişeler sadece komedi filmi , sanat sineması komple ayrılmış durumda o yüzden tanımlamak çok zor.

Çok başarılı işlere imza attınız ve tabii ki şimdi ”Sen Çal Kapımı” geldi. Bu başarıyı ve dizilerin halk tarafından beğenilmesini nasıl buluyorsunuz?

Günün sonunda tek takdir seyircinin (festival filmleri dışında) o yüzden iyisiyle kötüsüyle bütün işlerimizi izleyiciler için yapıyoruz ve başarı kriteri de onlarla ilgili. Proje secimi samimiyet ve şans diyelim.

Dizi filmlerinin süreleri hakkındaki düşünceniz nedir?

Sürelerle ilgili yukarıda da dediğim gibi içeriksel sıkıntıya sebep oluyor en az 120 dakika vermek çünkü bir çok süre için doldurma sahneler oluyor ve sonuç olarak 4-5 bolum sonra içerik zayıflamaya başlıyor ama reklam ve tv izleme düzeni bu şekilde oldukça süreler kısalmaz daha da uzar 🙂

Yönetmenliğin zorlukları nelerdir?

Yönetmenliğin zorlukları da çok uzun bir konu ama en temeli bence insan yönetimi . İşin teknik ve sanatsal yanını iyi bildiğinizi varsayıyorum ve geriye aslında en zor ve en önemli kısmı insan yönetimi – denge sağlama ve ekip motivasyonu.

Yönetmen koltuğuna oturmak isteyen gençlere önerileriniz nelerdir?

Çok izlesinler, klasik izleyerek öğrenilen değil ama gelişilen bir dal yönetmenlik. Set görmeleri şart ve karar vermeleri. Çünkü temelde benzerlikler olsa da bence Türkiye de reklam , dizi , sinema yönetmenliği hepsi aslında farklı işler o yüzden en temel şey kararlı olmak ve ne istediğini bilmek.

Son olarak bihaberolma okurlarına neler söylemek istersiniz?

Kararlı olun ne istediğinizi bilin , samimiyetle yapın ve sonuna kadar gidin!!!

Keyifli röportajınız için çok teşekkür ederiz. Bihaberolma ekibi olarak başarılarınızın devamını dileriz…

Sevgiler

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz