Empati yapmanın faydaları…

Empati, insanın nasıl bir derdi olduğu, nasıl bir ruh halinde, duygularını ve davranışlarını anlaşılmasını sağlar. İnsan yetişkin olduğu zaman empati yapma yeteneği azalır. Her ne kadar yetişkinlerin ruh hali üzerine yazılar yazılsa da sürekli mantığını ön planda tutuyorlar. İnsanın ilk olarak kendisini öncelik olarak görmesi sonra başkalarını düşünmesi doğrudur. Bunu neden diye soracaksınız. Çünkü insan ilk olarak kendi karakterine empati yapabilmelidir ve farkındalığı yükselterek diğer insanlarla empati yapabilir hale gelmelidir. Empati yapmak becerisi aslında her insanda var ama insanlar büyürken hayata bakış açısı kötü bir şekilde olduğu için empati yeteneğini pek fazla kullanmıyor. İşte empati yapmanın faydaları…

1-Kötü Düşüncelerin Arınma

İnsan beyni analiz etme mantığın hata düzeltme üzerine kuruludur, beyin kötü bir olay karşısında detaylarında kadar analiz eder. Analiz ettiği küçük detaylardan yüzünden insanın hayatı mahvoluyor ve düşüncelerin içinde dalarak hayatın macerasını kaçırıyor. Küçük detaylara takılmamak lazım ama bazı küçük detaylar var ki insanın hayattan soğutabiliyor küçük detaylara dikkat etmek gereklidir, önemli olmayan küçük detaylar başınıza dert açmayacağı için ister hayatınızı iyi yerlere getirmek olsun ister hayalinizin peşinden gitmek olsun her zaman bir şeylerin gerçekleşeceğine dair olumlu düşünün. Kötü olaylar karşısında kötü düşünceler üretmek normal bir durum, lakin pek fazla takılmamak gerekir.

2-Objektif Olmayı Sağlar

İnsan duygusal ve sosyal bir varlıktır. Bir insanla iletişim kurarken kişi ister istemez empati yapabiliyor ama insanların empati yapma becerisini suiistimal etme durumu da var. İnsanlar bu yüzden birilerine güvenmek konusunda problem çekiyor ve birey kendini insanlara karşı iletişimini kopararak yalnız bir hayat sürüyor. Şöyle bir olayda var; insanlar bazen kendini kontrol edemeyip bazı yeteneklerini abartıyor, buna empati yapmakta dahil. Fazla empati yapmak insanın kurban rolüne girmesine ve benlik duygusunu yitirir. İnsan bir birey olarak kendini kaybettiği zaman kendi benliğini hatırlaması zor oluyor. Bunun üzerine insanın kendisini geliştirmesi gereklidir ve empati yapmak ile benliğini karıştırmamalıdır. Empati yapmak ile benlik duygusu arasında ince bir çizgi vardır, bu ince çizgiyi sabitlemek gereklidir. Böylece insanlara karşı ve bireysel olarak daha net bir şekilde objektif düşünmesini sağlar.

3-Yardımlaşma Duygusunu Pekiştirir

İnsanların diğer insanlara karşı güvensiz olmasında dolayı empati yapmakta biraz zor olabilir. Birlikten güç gelir lafı empati yapmaktan gelir. İnsanlara empati yaparak yaklaşmak doğru olur. İnsanlar birisinden yardım aldığında, yardım alan kişi hakkında bir önyargı oluşturuyor kafasında. Bu önyargı çok kötü bir şey aslında. Bazı insanlar yardım etmeyi seviyor, önyargılar yüzünden yardım etmeyi seven insanları hayata küstürüyorlar. Önyargılarınızın olduğunu düşünüyorsanız kafanızdaki önyargıları silerek insanları dinlemeye başlayın.

4-Sevilen Bir İnsan Olmak

İnsanlar bencildir ve genellikle hayatlarında benmerkezci bir düşünce yapısıyla yaşadıklarından dolayı empati yapmazlar. Ta ki bir gün gelir, ruhunun derinliklerinde bir boşluk hisseder ve insan olduğunu hatırlar. İnsanın insan olduğunu hatırlaması önemli bir şey, insan, insan olduğunu hatırladığı zaman kalbini dinlemeye başlar ve insanlık için elinden geleni yapar. İster yardım ederek olsun ister başka insanları anlayarak olsun hepsinin yolu empati yakmaktan geçiyor. Böylece çevreniz tarafından sevilen bir insan olursunuz.

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz