Dikkat eksikliği! Hiperaktivite!

Enerjik, çabuk sıkılan uzun süre dikkatini toplayamayan çocukları artık daha sık görüyoruz. Şehir hayatı, toksik maddeler, aşırı teknoloji kullanımı, yiyeceklerdeki katkı maddeleri, değişen sosyoekonomik şartlar hiperaktivitenin sebepleri arasındadır. Her on çocuktan birinde bu problemin olduğu biliniyor. Bu çocuklardaki enerji aslında günlük hayatın daha pozitif geçmesine yardımcı oluyor. Diğer yandan ise biraz karmaşa ve kaosu da ortaya çıkarabiliyor. Özellikle acelecilik ve sabırsızlık yine sık gördüğümüz davranış şekilleri arasında görülüyor. Hiperaktif çocukların ancak yarısının hareketli olduğu şeklinde bilgi var. Yani bazı hiperaktif çocuklar sadece dikkat ve konsantrasyon sorunu yaşayabiliyor. Aşırı hareketli olmuyorlar. Dikkat ve konsantrasyon sorunu ise bütün hayatı etkileyen önemli bir sorun. İlk aşamada okul hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Akademik hayat bu sürede ciddi sıkıntı ile devam edebiliyor. Bu sebeple hareketlilik olmasa bile dikkat eksikliği varsa tedavi gerekiyor.

Dürtüsellik bu çocuklarda önemli bir sorun olabilir.

Çabuk tepki verme, aklına geleni hemen yapma önemli davranış şekilleridir. Hiperaktif çocuklar özellikle hayatın erken dönemlerinde daha dürtüsel davranışlar gösterirler. Anaokuluna giden eğitimin öncesinde birçok bilgi ve beceriye ulaşması beklenen dürtüsel çocuklar bazı uyum sorunları yaşayabilirler. Öğretmenleri onların kurallara uymamasından dolayı şikayet ederler. Bu sebeple park ve oyun bahçelerinde sorun yaşayabilirler. İleri düzey dürtüsel çocuklar risk alabilir, şiddete başvurabilir, kuralları tamamen bozabilir.

Çabuk sıkılma enerjinin bir sonucudur.

Uzun süre dikkatini sürdürememek, başladığı bir işi bitirememek, yaptığı işlerde basit dikkat hataları yapmak gibi belirtilerin düzenlenmesi önemlidir. Bu konuda eğer düzenleme olmaz ise başarıda bir düşüş söz konusu olur. Başarıda sorun yaşayan çocuklar ise bir süre sonra uyum sorunları ortaya çıkarırlar. Çabuk sıkılan hiperaktif çocukların günlük hayatının düzenlenmesi ve verimli hale gelmeleri önemli bir konudur.

Enerjilerini dışarı atmaları gerekir.

İç dünyalarında bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji birikimi söz konusudur. Enerjik olmaları sebebi ile uykuyu sevmezler. Geç uyuyup erken kalkma temel belirtilerden birisi olabilir. Bebeklik dönemleri bu açıdan anne babalara bir miktar sıkıntı verebilir. Bu açıdan spor yapmak ve hareketlerini rahat dışa vurabilecekleri serbest ortamlar oluşturmak gerekir.

Tedaviden önce onları tanımak gerekir.

Tedavi edilmemesi durumunda veya uygun bir şekilde yönlendirilmemesi durumunda ise bir çok sorun ortaya çıkar. Bunların başında ev ve okul ortamındaki verimsizliklerdir. Verimsiz olan bu çocuklar daha uyumsuz hale gelebilir. Bu süreç düzelmez ise ergenlik riskli hale gelir. Kurallara uymama, otorite ile ilgili sorunlar görürüz. Hatta madde kullanım riskleri de artabilir. Bu açıdan hiperatkif çocukların tanınması konusunda www.gelisimanaliz.com web sitesinin mutlaka 0-4 yaş çocuklar için değerlendirilmesini öneririm. Hepinize mutlu ve sağlıklı günler diliyorum.

Doç Dr Osman Abalı
Çocuk Ergen Psikiyatristi

drosmanabali.com

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz