Bedri Usta:Lalelide bir çok yere iş başvurusunda bulundum. Kebapçıyım dedim benimle dalga geçtiler beni işe almadılar!

Sevgili Bedri Usta öncelikle değerli vaktini bize ayırdığın için çok teşekkür ederim.

1970 yılında Adana’da dünyaya gelmiş,baba tarafından aslen Mardinli olan Bedrettin Aydoğdu,7 yaşında soğan,sarımsak soyarak bu işe başladı. 10 yaşında Adana dan İstanbul’a bir arkadaşı ile beraber kaçarak geldiler.

Neden Adana dan Kaçtınız?

O yıllarda çok Türk filmleri izlerdik.Evden kaçma modası vardı. (Bizde modaya uyduk 🙂 ) Arkadaşımla beraber biz Adanada’da zaten sokakta kalıyoruz bari gidelim İstanbul’da sokakta kalırız bir şey değişmez diye yola çıktık. Bu yüzden bizim için değişen bir şey olmadı. Neden Adana’da Sokakta kalıyordunuz? Param yoksa babam eve almazdı beni.. Ogün para kazanmadıysam eve girme hakkım yoktu.Kazandığım parayla kendime bir çorap bile alamazdım. Hepsini babama vermek zorundaydım. Sadece parayı verdiğimde eve girebilirdim. Bu yüzden de İstanbul’a geldim.

Lalelide bir çok yere iş başvurusunda bulundum. Kebapçıyım dedim benimle dalga geçtiler beni işe almadılar,10 yaşında kebapçı mı olur diye dalga geçtiler. Bende bir kebapçıda bulaşıkçı olarak işe başladım. Düşündüm ki buradaki usta bir gün işten ayrılırsa bende kebap ustasıyım deyip yerine geçebilirim. Nitekim tamda böyle oldu. Bulaşıkçı olarak başladığım yerde kebap ustası oldum. Boyum yetmediği için ayağımın altına kasa koyuyordum.

Gündüzleri kebapçıda akşamları,Eminönün’de halde hammallık yapıyordum.Kebapçıdan 3tl ,Hammallıktan da 5tl yevmiye alıyordum. Kazandığım tüm parayı,o yıllarda Ziraat bankasında çalışan Mahmut abiye veriyordum. Yaşım küçük olduğu için bankada hesap açamayacağım dan benim için,Mahmut abi paramı biriktiriyordu. Bu kazandığım para herhangi bir yerde kalmama yetmeyeceğinden parklarda yatıyordum.

Kimsesiz ve çocuklar adına gerçekleştirilen bir programda,röportaj yaparken kimsesiz olmadığını,9 kardeş olduklarını,çalıştığını ve ancak parası yetmediği için sokakta kaldığını belirtmiştir.Annesi ve babası programı izlemesi üzerine hemen yanına gelmişlerdir. Adana’ya geri götürmek istemişlerdir. Ağlayarak gitmek istemediğini söylemiş ve Mahmut abiden parasını almak üzere yanına gittiklerinde,babası sen bu kadar çok parayı nasıl kazandın,istersen burada kalabilirsin demiş ve Adana’ya geri dönmüştür.
Daha sonra bende Adana’ya kendim geri dönüyorum…

İlk tablamı 14 yaşımda amcamın 3 tekerlekli arabası vardı onun üzerine koyup 2 mt .borç ile mangal yaptırdım,Adana’da çifte minarenin yanında boş araziye tablamı kurdum. Neden mi boş arazide çünkü,karşımda fırın,manav ve kasap vardı. Müşteri geldiğinde onlardan malzeme aldım satışımı yaptım.

14 yaşında evlendim anne,baba ve 8 kardeş aynı evde yaşadık. Abimin 5 çocuğu benim 5 çocuğum oldu ve evde 20 kişi olduk. Kimimiz salonda,kimimiz koridorda uyuyorduk.

Askere gittim,geldim. Ailemi alıp başka bir eve taşındım ve sadece bir büfe,yatak ve 5 çocuk vardı.

Kendinize ait ilk dükkanı ne zaman açtınız?

Adana’da ‘Yüzevler ‘ 1992 nin 8. ayında sıfır parayla açtım. Kardeşlerimi de yanıma topladım. 1997’de sokaklarda yaşadığım şehre patron olarak geri döndüm. 2. şubemi İstanbul’da Göztepe’de ‘Yüzevler’ açıldı.

Bedri Usta kebabının farkı nedir?

Bedri ustanın 2 sermayesi vardır. 1.si ben ve personelimin güler yüzü.
2. si ize Lezzet,Türkiye’de Adana kebabını 20 yıl önce tescil ettiren benim. Bir işin çırağı olmadan,ustası olamazsın ve bilmediğin işi yapmayacaksın…

Etleri nereden alıyorsunuz?

Edirne,Çanakkale,Balıkesir.. Eti işlemeyi bilmeniz lazım.En önemlisi kebapta ‘Dişi Eti’ kullanmıyoruz…

Kebapçılık Türkiye’de nereye gidiyor?

Kebap dünyada hak ettiği yerde değil…

Bizlerin önünü açan Günaydın et lokantaları sahibi Cüneyt abidir.

Nusret ise Et olarak bizi dünyaya tanıttı…

Bedri Ustada kebabı dünyaya tanıtacak….

Bundan sonraki hedefiniz nedir?

Türkiye’de yapacağımı yaptım limitimi doldurdum.Önce Dubai,Katar, Suudi Arabistan sonra da,Avrupa’ya kebabı tanıtmak için elimden ne geliyorsa yapacağım.

Gerekirse Avrupa’da Franchise ücreti almadan,dünyaya da tüm işletmenin açılmasını sağlayacağım.

Bedri Usta başarılarınızı devamını dileriz.Bihaberolma ekibi olarak , keyifli sohbetiniz için çok teşekkür ederiz.

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz