Aziz Aslan:Severek yapılan her iş başarılı olur diye düşünüyorum…

Sevgili Aziz Aslan değerli vaktini bize ayırdığın için öncelikle teşekkür ederiz.

1981 yılında İstanbul’da doğan Aziz Aslan, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Bahçeşehir Üniversitesi ileri oyunculuk bölümünde yüksek lisans yapmıştır.

Kamera karşısına ilk kez Kahve Bahane isimli dizi ile geçti. Daha sonra pek çok dizi ve filmde yer aldı. Show Tv, Güldür Güldür show Fikri Tarhanacı rolündeki Aziz Aslan, ekranların tanıdık yüzü oldu…

Yönetmen ve senaristliği Ata Demirer’in yaptığı Eyvah Eyvah 3 isimli filmde rol aldı.2014’de ise Olur Olur isimli filmde rol aldı.

Yönetmenliğini Meltem Bozoflu’nun yaptığı 2016 yapım Dedemin Fişi adlı sinemada Şinasi karakterine can vermiştir.

Neden Oyunculuk?

Başka bir mesleği bunun kadar sevemeyeceğime ikna olduğum an karar verdim açıkçası. İlk öğretim yıllarından beri tiyatro olmasa bile, sınıf arkadaşlarıma yaptığım minik gösteriler beni biraz cesaretlendirmiş olabilir. Sonrasında ortaokul, lise ve üniversite yıllarında hiç kopmadım tiyatrodan. Ancak profesyonel olarak yapmaya 25 yaşlarında başladım diyebilirim.

Sinema,dizi,tiyatro çok mu farklıdır bu üç alanda oyunculuk?

Özü itibariyle farklı değil diye düşünüyorum ama disiplini açısından tiyatro diğerlerinden daha farklılık gösteriyor. Aynı oyunu defalarca bile sahneye koysanız bile gelen seyircinin enerjisi ve oyuncunun gösterdiği performans her oyunda farklı oluyor. Yani her şey o anda sahnede bir kere olup bitiyor. Dolayısıyla her gösteri bir öncekinden farklı oluyor. Sinema ve dizilerde oyunu yeniden çekme gibi bir şansınız var ancak tiyatro da durun bir kez daha oynayalım diyemiyorsunuz.

Yaşadığınız en değişik sahne deneyimini bize anlatır mısınız?

Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesine ilk defa çıkıp beş bin kişiye oynamak beni çok mutlu etmişti.

Güldür güldür de canlandırdığınız Fikri karakteri ile kendinizde bağdaştırdığınız bir özelliği var mıdır?

Heyecanlı olması olabilir…

Bir oyun için hazırlıklar ne kadar sürüyor?

Güldür Güldür için soruyorsanız her bir gösterimiz için yaklaşık 4 gün . Ancak bir tiyatro oyunun hazırlıkları için ortalama 2 ay gibi bir süre yeterli olabilir. Oyunun içeriği, yönetmenin disiplini ve beklentisi doğrusunda daha az veya daha uzun da sürebilir.

Oyunculuk dışında yaptığınız yada yapmak istediğiniz bir iş var mı?

Yapmak istediğim değil ama yapabileceğime inandığım meslek, aşçılık olurdu sanırım.

Oynamak istediğiniz bir rol var mıdır?

Dario Fo’nun yazdığı Bir Anarşistin kaza sonucu ölümü oyununda ki -Deli’yi oynamak isterdim.

Rolle seyirciyi etkilemenin en temel nedeni sizce nedir?

Samimi ve doğal olması bence…

Gençlere ve konservatuar öğrencilerine öneriniz var mı?

Hangi mesleği yaparsa yapsın öncelikle severek ve iyi yapmaya çalışmak olmalı. Bir marangoz olacaksanız bile iyi bir marangoz olmak gerekli diye düşünüyorum. Severek yapılan her iş başarılı olur diye düşünüyorum.

Öğrenciler tiyatro kulüpleri dışında sanatsal aktivitelerle,tiyatro ile nasıl ilgilenebilirler?

Artık bugün ki iletişim ve olanaklar sayesinde birçok şeyin daha rahat ulaşılabilir olduğunu düşünüyorum. Kulüpler dışında yerel yönetimlerin açtıkları ücretsiz kurslar faydalı olabilir. Bu söylediklerim yalnızca tiyatro için değil diğer tüm sanat dalları için geçerli.

Son olarak bize söylemek istediğini bir şey var mıdır?

Sanatın hangi dalı olursa olsun insanlar için iyileştirici ve geliştirici bir tarafının olduğunu düşünüyorum. Meslek olarak benimsenmese bile, hangi mesleği seçerse seçsinler hayatının bir döneminde bir sanat dalıyla haşır neşir olmakta fayda var. Teşekkür ederim.

Aziz Aslan

Keyifli röportaj için çok teşekkür ederiz.Bihaberolma ekibi olarak başarılarınızın devamını dileriz.

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz