Alibaba -Aliexpress Hikayesi

Alibaba – Aliexpress ‘in hikayesi oldukça ilginçtir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir. İsminin ali baba olması çoğunuzun bildiği gibi Ali Baba ve Kırk Haramilerden geliyor. Aliexpress Şirketini kurana kadar çetin yollardan geçen Jack Ma’nın hikayesi sizin için ilham kaynağı olması için okumalısınız.

Jack Ma’nın İngilizce’ye Merakı

Jack ma İngilizce öğrenmeye çok meraklıydı. 9 yaşından itibaren tamamen kendi isteği ile sabah 5 te kalkarak bisikletiyle şehir merkezine gider orada gelen turistleri hiçbir ücret talep etmeden gezdirerek İngilizce’sini geliştirmeyi hedefliyordu. Başarılı oldu da.

Eğitim hayatında da çok zorluklar yaşamıştır. Ortaokul ve lisede derslerinin çok iyi olduğu söylenemez. Ancak o hiçbir zaman vazgeçmedi ve her başarısızlıkta, başarılı olmanın yolunu bulana dek kendini daha da geliştirdi ve sonunda Hangzhou da bir yüksek okulda İngilizce öğretmenliği bölümünü kazanmayı başardı. Jack ma’yı başarıya götüren şey asla vazgeçmeyip hatalarından ders almak olmuştu.

Birçok Şirketten Red Cevabı Aldı Fakat O Yine de Vazgeçmedi!

Şirketin kurucusu olan Jack ma’nın başarısızlıklarla dolu bir hayat hikayesi vardır. Gençlik yıllarında 10 defa Harward üniversitesine başvuru yapmıştır ancak hepsinde teker teker ret cevabı almıştır. Herkesin bildiği yiyecek şirketi olan KFC ye iş başvuru yapan 25 kişinin arasındaydı. Bu 25 kişiden 24 tanesi işe alındı ancak iş başvurusu kabul edilmeyen biri vardı o kişi Jack ma idi. Polis olmak için başvurdu beş kişiden dördü alındı ama polisliğe alınmayan tek kişi yine Jack Ma idi.
Bunlar gibi yaklaşık 30 tane işten ret cevabı aldı. Bu onun için oldukça büyük bir hayal kırıklığıydı. Psikolojisini düşünebiliyor musunuz? O durumda bir insanın neler hissettiğini anlamak gerçekten çok zor olmalı.

Alibaba – Aliexpress Nasıl Kuruldu?

1995 te tercümanlık yapmak için Amerika’ya gider. Orada tanıştığı bir bayan ile evlenir. Amerika Jack Ma’nın ufkunu açar. Bu sırada yeni iş arayışlarına devam ederken bir gün internet arama motoruna “bira” yazar ve Çin birasını piyasada göremez. Sonra aklına Çin menşeili tüketim maddelerini yurt dışına ihraç etmek için 17 arkadaşı ile birlikte 1999 yılında alibaba.com sitesini kurar.

Sitenin ismi Alibaba ve Kırk Haramilerden geliyor. Amerika’da olduğu dönemlerden yemek yediği restaurant da çalışan bir kıza; “ali baba isminin ne anlama geldiğini biliyor musun?” diye sorar ve kız biliyordur. Bu konu üzerinde araştırmalar yapan Jack Ma ali baba isminin dünya çapında herkes tarafından bilindiği ve kulağa tanıdık geleceğini düşünerek siteye bu ismi vermeye karar verir.

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz