Türkiye’nin İlk Kanser İlacında, Yeni Bir Adım…

İstinye Üniversitesi Moleküler Kanser Araştırma Merkezi Müdürü ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin Ulukaya ve Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Veysel Turan Yılmaz liderliğinde geliştirilen, “kanser ilaç adayı bileşik”, sanayi temsilcilerine sunulacak TÜBİTAK Patent sıralamasında, 2. en yüksek puanı alarak ilk 10’a girdi. Söz konusu buluş, 03 Temmuz Cuma günü Prof. Dr. Engin Ulukaya tarafından ‘Canlı Yayında’ sanayi temsilcilerine sunulacak. Ayrıca 06-10 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek patent sahipleri ile sanayicilerin eşleştirilmesi gerçekleştirilecek.

Özellikle tıp ve sağlık alanındaki araştırma yatırımları ve çalışmalarıyla adından söz ettiren İstinye Üniversitesi, içinde yer aldığı tamamen ulusal bir kanser ilacı çalışmasının ulaştığı düzeyle, yeni bir başarıya daha katkıda bulundu.

İstinye Üniversitesi Moleküler Kanser Araştırma Merkezi Müdürü ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin Ulukaya, Uludağ Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Veysel Turan Yılmaz ve Dr. Ceyda İçsel ve Thesally Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Konstantinos Dimas’tan oluşan araştırma ekibine ait, “Yüksek Anti Kanser Etkili Bir Palladyum Kompleksi” başlıklı buluş; sanayi temsilcilerine sunulacak TÜBİTAK Patent sıralamasında, en yüksek 2. puanı alarak, ilk 10 patent arasında yer aldı. Program için, 27 üniversiteden, 108 başvurunun değerlendirmeye alındığı vurgulandı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Prof. Dr. Engin Ulukaya, tamamen Türk bilim insanları tarafından tasarlandığının altını çizdiği buluşlarında, büyük hayvan akut toksisite çalışması hariç insan klinik denemelerine kadar ulaşmış durumda olduklarını belirterek; “Sanayinin, yatırımcının dikkatine sunulmaya layık görülmesi bizi çok heyecanlandırdı. Ayrıca, ülkemizdeki 108 başvuru arasında ikinci en yüksek puanı alarak sunulmaya layık görülmek ayrıca mutlu etti bizi. Buluşumuz, deney hayvanı çalışmalarında kolon kanseri tedavisinde etkin gözüken ve kullanımdaki piyasa muadili denebilecek bir ilaca (oksaliplatin) göre çok daha ucuz olabilecek bir ilaç adayıdır.” dedi.

En büyük hayalleri Türkiye’ye kanser ilacı hediye etmek

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz