Diş Sağlığına Dikkat Etmek !

İnsanların en büyük sorunlarından biri olan diş ağrısı oluşumundan, korunmak için yapılması gereken birçok etken var diş ağrısı hayat kalitenizi etkileyen çok kötü bir unsurdur.

Peki, Diş Sağlığına Dikkat Etmek !!!

Diş fırçalamak için en iyi zamanlar ise yemeklerden sonra.

Diş Fırçalamayı Öğrenin

Çoğunluğu fırçalamayı bilmiyor ve dişlerinin bakımını düzenli yapmasına rağmen olumlu bir sonuçla karşılamıyor. Birçok insan fırçalama yaparken sağ ve sola doğru fırçalama yapmaktadır.

Bu fırçalama şekli sanıldığının aksine yanlıştır ve dişleri yuvarlak bir şekilde bir çember olarak düşünerek  fırçalanması gerekmektedir. Dişlerimizi fırçalarken amacımız, dişlerin çürümesine büyük rol oynayan, diş aralarına sızan yemek artıklarını temizlemektir.

Dişlerini fırçalarken birçok insan çok kısa sürede ve özensiz fırçalamakta arka dişleri çok fazla önem vermeniz gerekmektedir. Normal hızda ve şiddet de doğru ve düzgün bir diş fırçalama süresi ortalama 2 veya 2,5 dakika sürmelidir.

Fırçalarken aceleye getirmeniz yapmış olduğunuz ağız bakımına pek fazla katkısı bulunmamaktadır, o yüzden dişlerinize tek tek değer vererek fırçalayınız.

Dişlerin En Büyük Düşmanları

Gazlı içeceklerin ve şekerli yiyeceklerin nasıl bir zarar oluşturduğunu hepimiz biliyoruz çocukluktan gelen anne babaların telkinleri bile bu doğrultudadır şekerli bir şey yeme dişlerin çürür ve ya gazlı asitli şeyler içme diye söylenirler işte tamda bu yüzden gazlı içecekler ve yiyecekler büyük düşmanlardır dişler için.

Oldu da dışarıda gazlı asitli bir içecek içtiniz. Bir su yardımı ile suyu ağzınıza alarak iyice çalkalayın, çalkalama işini 3 kere yapmanızı tavsiye ediyorum. Bulunduğunuz yerde yakın bir lavabo varsa lavabo ya gidip bol su ile ağzınızı temizlemelisiniz.

Bu sayede şekerli ve gazlı içeceğin dişe verecek olan zararını minimal olarak düşürebilirsiniz, %60’a kadar azaltmak mümkün. Şeker dişler için çok tehlikelidir, şeker tüketiminden hemen sonra, fırçalanmaz ise diş minesinde yapışan ve erimeye başlayan şekerler diş çürükleri olarak karşımıza çıkabilir.

Su Tüketimi Ve Kürdan Kullanımı

İnsanların da dişlerin de en büyük dostu su tüketmektir. Bol su içmek dişleriniz arasında takılan gıda artıklarını temizlemekte önemli rol oynar ve sağlıklı bir dişlere sahip olmanızı sağlar.

Günde en az 12-15 bardak arası su içilmesi gerekmektedir. Bu sonuçlar sizin kilonuza hareketlilik durumunuza göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca su, ağız kokusunu engelleyebilir. Kürdan zannedildiği kadar masum değildir, dişlerinizin arasını temizlediğinizi düşünebilirsiniz.

Fazla ve yanlış kullanımda ise dişlerinin arasında açılmalara sebep olmaktadır. Dişlerin arasını birbirinden aralandıkça korkunç bir görünüme sahip olursunuz, diğer dişlerinde baskılanmasına sebep olan unsurlardan biridir. Araları açılan dişler zayıflar ve güçsüzleşir bu da dişlerin çok fazla hassas olmasına sebep olur soğuk, sıcak içecekler de bu sorunu hissedersiniz.

Zamanla oluşan diş hassasiyeti büyük sorunların öncüsü olmaktadır. Tavsiye edilen yöntem; Diş fırçası kullanmak ve ya diş ipi kullanmaktır.

Sebze ve Meyveler Dişin En Büyük Dostudur

A vitamini barındıran besinler ise; ıspanak, karnabahar ve şalgam suyudur bu besinlerin içerisinde yüksek miktarda A vitamini bulunmaktadır.

Hayvansal gıdalar denildiği zaman ise, balık yağında bulunmaktadır.

Bitkisel gıdalar söz konusu olduğunda; kavun, kırmızıbiber, havuç, patates ve karpuzda bulunduğu bilinmekte.

Ekstra Koruma Ve Önlem

Diş macunu seçiminde sizin için doğru olan ürünü kullanmanız gerekiyor. Diş minesi için olan ve ya bitkisel olan diş macunlarının kalitelisini almalısınız. Dişlerin daha beyaz görünmesi için bitkisel yöntemlere başvurmamalısınız.

Çünkü bu yöntemler dişlerin beyazlanmasını sağlarken arkasında diş minesine verdiği zarar ile ortaya çıkar. Minesi zayıflayan dişler kısa süreç içerisinde çürümeye yüz tutacaktır. Sabahları günlük bakımınızı yaparken, ağız bakım sularını kullanmayı unutmayınız.

Çalkalama işlemini gerçekleştirdikten sonra ağzınızda kalan diğer maddeleri su ile temizlemelisiniz. Yemek yerken lokmaları küçük bir şekilde çiğneyin ve iki tarafı da kullanmayı unutmayın.

Yemekleri tüketirken tek bir bölgedeki dişlerinize yük bindirmeyin hep aynı tarafla yememeye dikkat etmelisiniz.

Dil temizliğinde en az ağız temizliği kadar önem vermelisiniz çünkü dilleriniz de bakteri üretmektedir.

Diş sağlığı İhmal edilmesi durumunda birtakım sağlık problemlerin ortaya çıkabilmekte  düzenli aralıklarla muayene olunması gerekmektedir.

Diş Hekimi Mete Yaşar Turan

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz