Diş Neden Çekilir?

Yetişkin bireylerde bazı durumlarda dişlerin çekilmesi gerekli olabilir… Diş çürümesi, ağızdaki bakterilerin dişlere verdiği zarardır. Diş çürümesi, tedavi edilmeden bırakılırsa, çürüme sinirlere ulaştığı için, diş enfekte olur.

Diş çekimi bir tedavi şekli olup dikkatli yapılması gerekmektedir. Kimi zaman dişler diş etlerine sıkıca sarılmış vaziyette olabiliyor. Dişi kökünden ayırmak böyle zamanlar en zor şeylerin başında bulunuyor. Enfeksiyon oluşumuna yüz tutmuş ve mutlaka bir diş hekimi aracılığı ile çekilmesi ihtiyaç duyulan dişler, ağızda durduğu sıra daha fazla zarar verecek ve diş eti iltihaplanmalarına neden olacaktır. Sadece böyle durumlarda değil ağız içerisinde bulunan dişlerde ki çarpıklık dönemlerinde de artık diş çekimleri yapılabilmektedir. Diş çekimi genel olarak dişin hastalığı ve pozisyonuna göre planlanarak gerçekleşmektedir. Böyle durumlarda hastaya diş hekimi tarafından bilgi verilmektedir.

Dişin çekilmesine ihtiyaç duyulan en önemli konulardan birisi 20’lik dişler bir diğeri ise gömülü dişlerdir diyebiliriz.

Yirmi Yaş Dişlerin Çekilmesi

Diş hekimi, 20’lik yaş dişinin çıkma şekline bağlı olarak dişi çekip çekmemeye karar verecektir. 20’lik dişlerde çürük
oluşması halinde, diş eti iltihaplanması durumunda, yanında bulunan komşu dişin çürütebilmektedir , bu durumda
20’lik dişin çekilmesi gereklidir.  Genç yaşlarda çene kemiği daha yumuşaktır. Aynı zamanda genç hastalarda iyileşme süreci de diğer hastalara oranla daha kısa süre zarfındadır. Dişler çekilmeden önce ilk olarak diş hekimi tarafından hastanın genel sağlık durumu kontrol edilmektedir. Hekim muayene yapar ve dişin şeklini, uzunluğunu, kemiğini, yumuşak dokunun durumunu röntgene başvurarak tespit eder. Tanı koyma işlemleri sonrasında lokal anesteziye başvurarak dişlerin çekilmesini sağlar.

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş çekildikten sonra uyuşukluk hissi geçene kadar bir şey yenmemelidir. Farkında olmadan uyuşuk
olan bölgeler ısırılıp yaralanabilir. Çok sıcak ve soğuk gıdalar yenilip içilmemelidir. İlk 24 saat içinde yumuşak ve ılık gıdalar alınmalıdır.
Diş çekimi sonrası sigara kullanımı, çekilen bölgede iltihaplanmaya sebep olur. Bu nedenle,
24 saat süreyle kesinlikle sigara içilmemelidir. Takip eden 72 saat içinde ise mümkün olduğunca
kullanımı azaltılmalıdır.

Çekim sonrası az da olsa ağrı olması normaldir. Hekiminizin önerisi üzerine ağrı kesici kullanılmalıdır .Geçmeyen ağrılarda mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.

Dt. Mete Yaşar Turan

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz