Adıyaman’da Gezilebilecek En Güzel Yerler …

Nemrut denince akla gelen şehir olan Adıyaman bolca turist çekebilen bir şehirdir. Şehirde bulunan tarihi ve doğal yerler gidenlerin dikkatlerini fazlasıyla çekmeyi başarıyor. Bu yazıda Adıyaman’a gittiğiniz zaman gezebileceğiniz yerleri derledik. Bunlar;

Nemrut Dağı Milli Parkı

Başta da belirttiğimiz gibi Adıyaman denince akla gelen yerlerden en bilineni burasıdır. Yaklaşık 30 yıldır koruma altında olan bu park UNESCO Dünya Mirasları listesinde de yer almaktadır.

Gizemli yapılar ve tarihi havasıyla her yıl birçok milletten kişilerin ziyaret ettiği bir yerdir. Bu kadar ünlü ve gidildiğinde kesinlikle görülecek olan bu yere uğramadan Adıyaman’dan ayrılmamalısınız.

Her gün açık olup 06.00-21.00 saatleri arasında aktif olan bu parka giriş için belirli bir ücret vermeniz gerekmektedir. Eğer yaya olarak giderseniz 7 TL’lik bir ücret karşılığı girebilirsiniz. Yaya dışında başka ulaşım araçlarıyla girerseniz de fiyat listesi şu şekildedir:

• Bisiklet 7 TL

• Motorsiklet 10 TL

• Otomobil 21 TL

• Minibüs 63 TL

• Midibüs 105 TL

• Otobüs 189 TL

Oturakçı Pazarı

Bu pazarın içerisinde olmayan hiçbir şey yok. Aradığınız, isteyebileceğiniz her şey bu pazarda mevcut. Adıyaman’a gelen turistler gezilerinde buraya da uğrar ve sevdiklerine burayı hatırlatacak hediyeler alırlardı. Siz de buraya gelerek sevdiklerinize hediyeler alabilir ve burayı gezebilirsiniz.

Hafta içi ve cumartesi günleri 08.00-23.00, pazar günü 08.30-22.00 saatleri arasında açıktır. Ayrıca buraya girerken herhangi bir ücret vermenize gerek yoktur.

Çelikhan İçmesi

Çelikhan İçmesi, Çelikhan ilçesine yaklaşık 23 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Öncelerde çok bilinmeyen bu yer İstanbul Üniversitesi sayesinde daha tanınır bir hal almaya başladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro Klimatoloji tarafından incelenerek bağırsak, mide, karaciğer, safra kesesi, böbrek taşı ve sağlıklı zayıflama konularında iyi geldiği söylenmiştir. Bu araştırmadan sonra buraya ilgi artmıştır.

Gümüşkaya Mağaraları

Göksu Nehri’nin yanında yer alan bu mağaralar Adıyaman’ın yaklaşık 40 kilometre güneybatısında yer almaktadır. Bu mağaraların oluşumunun çok eski tarihlere uzandığı tahmin edilmektedir. Diğer birçok mağara gibi eski tarihlerde ev göreviyle kullanıldığı da söylenmektedir. Mağara içerisinde geçilebilecek yerler çok daraldığı için tek kişilik yürümeye izin veriliyor. Yan yana yürümek tehlikeli olabilir.

Gerger Kanyonu

Gidenlere tam anlamıyla bir göz zevki yaşatan bu kanyon Fırat Nehri ile Atatürk Barajı’nın birleştiği noktada bulunmaktadır. Bu kanyon 2004 yılında turizme kazandırılmıştır ancak yeterli derecede yatırım yapılamadığı için pek fazla tanınmamıştır. Bu tanınma eksikliği sizi fikrinizden geri döndürmesin. Siz yine de buraya giderek göl üstünde tekne turları yapabilir, fotoğraflar çekebilir ve yeşil-mavi güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz